Dopasuj model domofonu do swojego wnętrza.

Nie ma sensu instalować spowrotem starego modelu domofonu, użytkowanego przez nas od wielu lat. Zdążył się już zapewne podniszczyć, zżółknąć. Jednym słowem nie wygląda atrakcyjnie na tle nowopomalowanej ściany. Domofon warto dobrać pod kątem wygody użytkowników. Zatem, bardzo często stosowaną aparaturą np. w domkach jednorodzinnych jest system analogowy. Tutaj dość popularne są aparaty, które działają w naprzemiennym systemie tzw. simplex bądź duplex. Jeśli chodzi o instalację domofonową wyróżnia się dwa podstawowe urządzenia: unifon oraz bramofon. Mogą być podłączone kablem albo bezprzewodowo.
Unifonem jest słuchawka (bądź urządzenie głośnomówiące), którą instalujemy w domu. Na zewnątrz budynku, przy drzwiach lub w furtce montowany jest zamek elektromagnetyczny, który odblokowuje się po naciśnięciu przycisku unifonu.
Bramofon to aparat składający się z mikrofonu, głośnika, dzwonka, instalowany w bramie podtynkowo albo natynkowo. Obudowa stalowa najlepiej jeśli wykonana jest z metalu nierdzewnego, zabezpieczającego przed przeciekaniem i korozją (warto przemyśleć rodzaj elektrozaczepu).
Podejmując decyzje o wyborze domofonu, warto zastanowić się, który system będzie w naszym przypadku najkorzystniejszy. Mamy do wyboru trzy systemy: analogowy, cyfrowy i analogowo-cyfrowy.
W sprzedaży są również bardziej zaawansowane modele, jak: bramotelefon (wykorzystujący obecne w domu przewody telekomunikacyjne, a unifon służy jako telefon) lub wideodomofon (z zamontowaną kamerą), który można rozbudować o dodatkowe unifony, by spełniał funkcje interkomu.