Intymne badania profilaktyczne

Większość Polek niby świetnie wie, że należy wykonywać regularnie intymne badania profilaktyczne, ale nie robi je bardzo rzadko lub wcale. Motywy, którymi się kierują są dwa: strach przed chorobą lub wstyd. Pamiętajmy jednak, że nawet poważną chorobę, która zostanie wcześnie wykryta można wyleczyć.

Podstawowe badanie ginekologiczne

Jeżeli dbasz o swoje zdrowie, to przynajmniej raz w roku powinnaś umówić się na wizytę u ginekologa. We wczesnym stadium wiele poważnych chorób w obrębie narządów płciowych rozwija się bezobjawowo. Jeśli objawy te już wystąpią, proces leczenia trwa dłużej. Pierwsza część badania pozwala ocenić, czy sklepienie pochwy i szyjka macicy są zbudowane prawidłowo. Badanie to jest wykonywane palpacyjnie. Druga część badania odbywa się przy pomocy wziernika. Dzięki niemu lekarz może wykryć nadżerkę lub mięśniaki.

Tego typu badanie ginekolog przeprowadza tylko u kobiet, które nie są dziewicami. U kobiet, które jeszcze nie zaczęły współżycia badanie palpacyjne nie jest wykonywane. Badane są jedynie powłoki zewnętrzne, ewentualnie może zostać wykonane także badanie USG, ale tylko przez powłoki brzuszne. Na badanie najlepiej jest wybrać się w ciągu dziesięciu dni od daty ostatniej miesiączki. Natychmiast umawiamy się do lekarza, jeśli pojawią się upławy o przykrym zapachu lub krwawienia pomiędzy miesiączkami. Obowiązkowym elementem każdej wizyty u ginekologa powinno być palpacyjne badanie piersi.

Cytologia – jak pobierany jest materiał do badań?

Jednym z niezwykle ważnych intymnych badań profilaktycznych jest cytologia. Mikroskopowa ocena komórek nabłonka, które pokrywają ściankę szyjki macicy pozwala wykryć zmiany zapalne, przednowotworowe i nowotworowe. Im szybciej zmiany te zostaną wykryte, tym szybciej będzie można zacząć je leczyć. Wymaz z szyjki macicy jest pobierany specjalną, jednorazową szczoteczką.
Pierwszą cytologię kobieta powinna mieć wykonaną mniej więcej w dwudziestym piątym roku życia. Od tej chwili cytologię należy wykonywać regularnie, co dwa, maksymalnie co trzy lata. Są jednak ginekolodzy (http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/), którzy uważają, że cytologię powinnyśmy wykonywać raz w roku. Na badanie zgłaszamy się w pierwszej połowie cyklu, najpóźniej tydzień przed miesiączką.