Jurajskie atrakcje: Szlak Orlich Gniazd

BoboliceDawne zamki królewskie i rycerskie dziś prezentują się jako malownicze ruiny, pięknie wkomponowane w skalny krajobraz Wyżyny Krakowsko ? Częstochowskiej. Nic dziwnego, że turyści zaglądają tu chętnie. Wędrówkę wśród tych dawnych zamczysk ułatwia im jeden z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce. To Szlak Orlich Gniazd, którego pierwszy projekt powstał już w 1930 roku. Trasa ta łączy Kraków z Częstochową, zahaczając po drodze o liczne  zamki średniowieczne, zwane ze względu na swe położenie Orlimi Gniazdami.

Orle Gniazda to przede wszystkim piękne zamczyska, jednak nie tylko one są atrakcją szlaku. Nie brak tu i malowniczych dolinek, i miejsc wyjątkowo cennych pod względem przyrodniczym. Najlepszym przykładem może tu być Ojcowski Park Narodowy, pełen jaskiń i malowniczych ostańców skalnych. To na jego terenie znajdują się takie atrakcje, jak Grota Łokietka czy Jaskinia Ciemna. Tu również znajdują się najciekawsze zamki: ten zrekonstruowany i służący obecnie jako muzeum zamek w Pieskowej Skale oraz ruiny zamku w Ojcowie.

Które z Orlich Gniazd na tym pięknym szlaku zasługują na szczególną uwagę? Przy których z nich koniecznie powinni zatrzymać się turyści, chcący lepiej poznać dzieje Wyżyny Krakowsko ? Częstochowskiej?

Ciekawe i dość tajemnicze są ruiny zamku w Bydlinie oraz w Smoleniu. Pięknie prezentują się pozostałości zamku w Rabsztynie koło Olkusza, które to po ostatnich pracach zostały udostępnione turystom do zwiedzania. Obowiązkowym punktem wycieczki na Jurę jest jednak najpotężniejszy ze wszystkich zamków na tej trasie ? zamek w Ogrodzieńcu. Jego potężna bryła jest doskonale widoczna już z daleka, zaś wędrówka po średniowiecznych murach dostarcza wielu wrażeń. W pobliżu tej warowni czeka kolejna atrakcja. To zrekonstruowane grodzisko na Górze Birów, w którym można zapoznać się z warunkami życia ludzi w okresie wczesnego średniowiecza. Zamek Korzkiew to kolejna ciekawostka na szlaku. Ta malownicza ruina po częściowej odbudowie stała się luksusowym hotelem i pięknymi apartamentami. Na szczęście turyści mogą spokojnie wejść na zamkowy dziedziniec i przyjrzeć się budowli od środka.