Pellet -ekologiczne paliwo

Pellet to odnawialne paliwo, wydajne i ekologiczne w postaci granulatu z trocin drzewnych, powszechnie używane w Europie. Charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną (19 500 kJ/kg) oraz niską zawartość popiołu (do 0, 5%), który idealnie nadaje się jako nawóz na trawniki.

Produkcja pelletu polega na poddaniu biomasy trzem kolejnym procesom: suszenia, mielenia i prasowania. Pellety wytłacza się z rozdrobnionej suchej biomasy pod dużym ciśnieniem w prasie rotacyjnej, bez substancji klejącej. Produktem końcowym są małe granulki o kształcie cylindrycznym o średnicy 6-25mm i długości do kilku centymetrów. Bardzo duże siły działające podczas wyciskania powodują, że w małej objętości zostaje zmieszczona duża ilość produktu.

Pellet spalany jest w pełni automatycznych kotłach c. o. Na rynku polskim jest już wielu dystrybutorów kotłów i producentów, przystosowanych do spalania pelletu. Istnieje również możliwość zastosowania przystawki do kotła starego typu. Do posiadanego kotła grzewczego możemy wmontować odpowiednio przystosowany palnik do spalania granulatu. Pellet jako paliwo nadaje się do wykorzystania zarówno w instalacjach indywidualnych, jak i systemach ciepłowniczych. Ważną zaletą pelletu jest to, że mogą być produkowane z lokalnie dostępnych surowców. Granulat produkowany jest z odpadów drzewnych, zatem jego produkcja przyczynia się do zmniejszania problemu zagospodarowania odpadów i zużycia paliw kopalnych. Spalanie drewna nie powoduje emisji CO2, ponieważ emisje równoważone są przez pochłanianie dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy.