Samodzielne foliowanie samochodu – to możliwe!

Wielu kierowców, zwłaszcza tych posiadających oryginalne lub dobrej klasy samochody, chce dbać o stan karoserii swoich pojazdów – lakier jest bowiem wyjątkowo wrażliwy na korozję, warunki atmosferyczne czy promieniowanie UV. Niezależnie od tego, są i tacy samochodziarze, którym nie podoba się lub nudzi kolor pojazdu i po prostu chcą go zmienić. Jeszcze inni chcą odświeżyć wyposażenie wnętrza pojazdu, które wydaje im się szare i zniszczone. Częstym rozwiązaniem każdej z tych sytuacji jest oklejenie poszczególnych części wewnętrznych lub zewnętrznych samochodu folią, pełniącą zarówno funkcje estetyczne, jak i ochronne. Foliowanie jest oczywiście tańsze niż lakierowanie analogicznej powierzchni, jednak zlecenie tej pracy specjalistom wciąż wiąże się ze sporym wydatkiem. Jednak i na to jest rada – można zabrać się za oklejanie samemu.

Oklejanie samochodu nie jest, wbrew pozorom, bardzo skomplikowaną czynnością, nie wymaga również specjalistycznego sprzętu. Podstawowym wyposażeniem jest oczywiście folia. Warto przeznaczyć na ten cel nieco więcej funduszy i zakupić folię z co najmniej średniej półki, gdyż folie najtańsze są cięższe przy zakładaniu i znacznie mniej trwałe. Poza folią należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów, takich, jak rakla, suszarka, nożyk i benzyna do oczyszczania foliowanych powierzchni. W Internecie można znaleźć gotowe zestawy narzędzi do foliowania w cenie nieprzekraczającej 20 złotych.

Przed przystąpieniem do pracy należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, że kilka pierwszych prób skończy się najprawdopodobniej porażką. Stosunkowo szybko dojdziemy jednak do wprawy, która pozwoli nam estetycznie obkleić elementy samochodu. Warto pamiętać, że w przypadku niezadowolenia z efektu folię można zawsze odkleić i zacząć od nowa. Wybrane części należy dokładnie oczyścić i odtłuścić benzyną ekstrakcyjną, a następnie osuszyć. W przypadku skomplikowanych powierzchni folię należy podgrzać suszarką lub opalarką, aby umożliwić jej dopasowanie. Jeśli oklejany element zawiera otwory, wycinamy dziurę w folii za pomocą nożyka. Na koniec wyrównujemy folię raklą i pozbywamy się pęcherzyków powietrza. Pozostały nadmiar folii odcinamy nożykiem, pamiętając jednak o pozostawieniu zakładki.

Jak widać, samodzielne zafoliowanie elementów samochodu jest możliwe. Opanowanie tej sztuki wymaga pewnej wprawy i nakładu pracy, ale pozwala oszczędzić sporo pieniędzy oraz dokonywać zmian w razie niezadowolenia z efektu. Dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na własnoręczne oklejanie samochodu folią.
Artykuł przygotowany przez firmę specjalizującą się w zmianie koloru auta – http://artgrafcars.pl/zmiana-koloru-auta/