Szlak Zamków Gotyckich

malborkGotyckie zamki mają swój niepowtarzalny urok. Potężne, trudno dostępne budowle otoczone pięknymi krajobrazami są dziś jedną z największych atrakcji na terenie Pojezierzy. Ich lepsze poznanie umożliwia liczący sobie około 200 km długości Szlak Zamków Gotyckich. Większość znajdujących się na nim obiektów to dawne zamki krzyżackie oraz zamku budowane dla kapituły warmińskiej.  Większość z nich zachowała się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego, zaś ich wnętrza służą obecnie jako hotele czy placówki muzealne. Turyści mogą zwiedzać nie tylko zamki i muzea. Wiele obiektów kusi dodatkowymi atrakcjami, jak imprezy historyczne czy turnieje rycerskie.

Na Szlaku Zamków Gotyckich znajdują się prawdziwe perełki gotyckiej architektury obronnej. Są wśród nich doskonale znane zamki w Bytowie oraz w Gniewie, pięknie prezentuje się również zamek w Kwidzynie oraz Sztumie. W Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim podziwiać można zamku należące niegdyś do duchowieństwa, zaś w Gniewie największą atrakcją są turnieje rycerskie, organizowane tutaj z ogromnym rozmachem. Prawdziwą perełką na tej trasie jest jednak zamek, który turyści odwiedzają wyjątkowo chętnie. To zamek w Malborku ? najpotężniejsza budowla krzyżacka na ziemiach polskich, a zarazem jeden z największych średniowiecznych zamków w całej Europie.

Nie tylko zamki są atrakcją na tym szlaku. Na uwagę zasługują muzea, które mieszczą się obecnie w zamkowych murach. Jednym z ciekawszych jest Muzeum Zachodniokaszubskie na zamku w Bytowie oraz Muzeum Archeologiczne na zamku w Gniewie. W Olsztynie można zaś zwiedzić Muzeum Warmii i Mazur, zaś w Lidzbarku Warmińskim ? Muzeum Warmińskie. Każde z nich w ciekawy i piękny sposób opowiada o dziejach tych ziem, które były świadkami ważnych i burzliwych wydarzeń historycznych.