W Dolinie Loary

zamek nad LoarąLoara, będąca najdłuższą rzeką Francji,  znana jest z malowniczych zamków znajdujących się w jej dolinie. Nic dziwnego zatem, że Dolina Loary jest celem licznych wycieczek, które odwiedzają kolejne zamki i kolejne malownicze miejscowości rozłożone nad jej brzegami. Zamki nad Loarą to jedna z największych atrakcji Francji i chyba tylko Paryż cieszy się większym uznaniem w oczach turystów.Loara dawniej była ważną trasą komunikacyjną, która łączyła centrum Francji z Atlantykiem. Ważnym miejscem, w którym przeładowywano towary, był Orlean.

Co można obecnie zobaczyć nad Loarą?

Dobrym punktem wypadowym dla tych, którzy chcą zwiedzić Dolinę Loary i jej największe atrakcje, jest Anders ? znane miasto uniwersyteckie. Tu można zobaczyć ruiny kościoła z XIII wieku oraz jeden z najpotężniejszych królewskich zamków. W zamku tym można zobaczyć wyjątkowo cenne gobeliny pochodzące z XIV wieku, na których przedstawione zostały sceny Apokalipsy.

Jednym z ciekawszych miast nad Loarą jest Blois, w którym zachowało się sporo starych domów oraz piękny zamek. Jego najpiękniejszą częścią jest skrzydło Franciszka I. Pięknie prezentuje się również zdobiąca zamek klatka schodowa, będąca jednocześnie zamkową wieżą. Jednym z najbardziej romantycznych zamków nad Loarą jest zamek w Chambord. To jeden z najbardziej oryginalnych zamków, które można zobaczyć w Dolinie Loary. Imponująca jest liczba zamkowych pomieszczeń, których naliczono tu aż 440. Inną atrakcją zamku są platformy widokowe oraz kominki, których jest ponad 360. Zamek wyróżnia się również dużą ilością wież i wieżyczek, przez co sprawia wrażenie nieco ?najeżonego?. Liczne są również kominy oraz kamienne latarnie. Kolejny ciekawy obiekt to zamek Chenonceau, którego największą atrakcją są dzieła sztuki prezentowane z zamkowych komnatach. To przede wszystkim piękne gobeliny flamandzkie.

W Dolnie Loary warto zajrzeć do średniowiecznej miejscowości Lochem, w której zachowały się i dawne mury miejskie, i romański kościół. Fortyfikacje, które można tu zobaczyć, robią wrażenie do dziś.