Jak wybrać ogrzewanie do akwarium?

W przeciwieństwie do ludzi i ciepłokrwistych zwierząt, ryby nie potrafią same produkować ciepłoty swojego ciała. Temperatura ciała ryby jest w pełni zależna od temperatury wody w której się znajduje. Oznacza to więc, że utrzymanie odpowiedniej temperatury wody jest kluczowe dla zdrowia i szczęścia twoich rybek. W tym artykule opowiemy o kilku urządzeniach, które pozwolą lepiej panować nad temperaturą wody w twoim akwarium.

aquawave2

Rodzaje ogrzewania do akwarium

Wybór odpowiedniego ogrzewania do akwarium jest w pełni uzależnione od osobistych preferencji.

Można skorzystać na przykład z propozycji sklepu akwarystycznego AquaWave.pl – http://aquawave.pl/34-ogrzewanie-do-akwarium. Niektórzy właściciele akwariów wybierają najprostsze i najtańsze rozwiązania, inni zaś lubią nowinki techniczne i nie szczędzą grosza na nowoczesne konstrukcje. Mimo, ze nie ma czegoś takiego jak gorszy lub lepszy rodzaj ogrzewania do akwarium to jednak między trzema głównymi typami są pewne różnice. Opiszemy je poniżej.

Ogrzewanie nawodne dla akwarium

aquawave1

Ogrzewanie do akwarium, które możemy lekko zanurzyć pod wodą poprzez wieszanie na ściance zbiornika. Ten rodzaj ogrzewania jest najprostszy i najtańszy w zakupie i utrzymania. Największym minusem konstrukcji jest fakt, że elektronika urządzenia musi znajdować się powyżej linii wody. Oznacza to więc, że urządzenie znajduje się na widoku i może psuć estetykę akwarium. Wielu akwarystów korzysta z tego typu narzędzia jako zapasowe ogrzewanie, które trzymają w szufladzie i stosują tylko doraźnie w przypadku awarii głównego ogrzewania w zbiorniku.

Ogrzewanie podwodne dla akwarium

Jest to droższa wersja ogrzewania nawodnego. Jak sama nazwa wykasuje ten ogrzewacz możemy całkowicie zanurzyć pod wodą. Urządzenie jest znacznie łatwiejsze w obsłudze, a dodatkowo można je ukryć w dowolnym miejscu tak aby nie rzucało się w oczy i nie psuło estetyki Twojego akwarium. Największym minusem tego rozwiązania jest jednak jego cena. Ogrzewanie podwodne jest w miarę drogie.

Ogrzewanie dna akwarium (substratu)

Rozwiązanie bardzo popularne zwłaszcza wśród hodowców roślin w akwarium. Ogrzewanie dna akwarium to zespół równomiernie rozłożonych kabli zakopanych przez substrat. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które tworząc swoje akwarium chcą uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd – takie ogrzewanie jest kompletnie niewidoczne. Plusem ogrzewania dna akwarium jest również równomierne nagrzewanie wody. Tutaj ciepło promieniuje na całej powierzchni zbiornika, zaś w zwykłych grzałkach ciepło promieniuje na całe akwarium tylko z jednego punktu.