Wynajem powierzchni biurowych w 2012

biura4Jak wynika z analiz rynku nieruchomości, pierwszy kwartał 2012 roku przyniósł znaczne spowolnienie jeżeli chodzi o wynajem powierzchni biurowych, w stosunku do roku 2011. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich większych miastach Polski oprócz Warszawy.

Stolica trzyma poziom, co wynika również z dość dobrej sytuacji na rynku pracy w tym obszarze kraju. To bardzo atrakcyjne miasto dla wielu deweloperów, najemców. Świadczą o tym przede wszystkim dysproporcje podczas porównania ilości nowoczesnych biur a liczbą pustostanów.
Okazuje się, że Warszawa ma najbardziej korzystny ów wskaźnik. Jedynie 7% pomieszczeń biurowych pozostało niewynajetych. Również na niezmiennym poziomie pozostają stawki czynszu do 27 euro w sercu Stolicy. W innych miastach, z powodu obniżonego popytu na powierzchnie biurowe, obseruje się większą tendencję do negocjacji cen za czynsz za takie lokale, zwłaszcza te o większych metrażach. Przedmiotem większości transakcji były pomieszczenia biurowe o metrażu w granicach 40-60 m2. To biura klasy B. Duży wpływ a wybór takiego lokalu miała lokalizacja nieopodal centrum, ruchliwej strefy miasta i standard lokalu, umożliwiający bezzwłoczną przeprowadzkę, bez konieczności przeprowadzania remontów, czy nawet drobnych napraw. Miejsca parkingowe w pobliżu obiektu biurowego to także dla najemców niemały plus.