Zaaranżowana kuchnia – Jak to zrobić dobrze?

Kuchnia dla wielu osób stanowi jedno z ważniejszych, jeśli nie najważniejsze, pomieszczenie w domu. Zapachy, które się z niej wydobywają nieodłącznie kojarzą się z beztroską dziecinnych lat. Jeśli kuchnia urządzana jest bezpośrednio przez nas, warto jest przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom.

Na wybór strony świata, na którą wychodzić będzie kuchnia zazwyczaj nie jest zależne od kupcy mieszkania. Jeśli pomieszczenie ustawiony jest od strony wschodniej, będziemy mieli możliwość picia porannej kawy przy brzasku porannego słońca. Kuchnia wychodząca na stronę zachodnią oferuje nam niezapomniane chwile przy lampce wina, które po całodziennych zmaganiach z problemami da wytchnienie i odpręży.

Aranżacja mieszkania wymaga od nas wyboru odpowiednich kolorów, które nadadzą pomieszczeniom charakteru i odzwierciedlą nas samych. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym dobrze sprawdzają się zarówno delikatne pastele, jak i bardziej zdecydowane barwy. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać: spokój i harmonię, energię, czy też neutralną bazę, na którą nakładać będziemy kolorowe dodatki, wybierzmy kolor. Jasna kuchnia daje wrażenie czystości i stateczności. W takim miejscu możemy pobawić się z kolorowym asortymentem i wielością roślin i ziół. Ciemne tonacje są niemniej ciekawe. Dodają nastroju i pikanterii. Kuchnia kolorowa doda energii i wprawi w radosny nastrój nawet te osoby, które od gotowania trzymają się z daleka.

Inwestując w sprzęty, warto jest rozpocząć od tych najbardziej potrzebnych. Lodówka i kuchenka wydają się być nieodzownymi elementami, w które wyposażona powinna być każda kuchnia. Jeśli nasz budżet na to pozwala, zainwestujmy w dobrej jakości sprzęt, który służyć nam będzie przez lata. Jeśli zasobność naszego portfela jest raczej skromna, pomyślmy nad sprzętem używanym.

Dobrze urządzona kuchnia powinna charakteryzować się odpowiednio ustawionymi meblami oraz sprzętem. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Kuchenka nie powinna być ustawiona obok lodówki. Zmywarkę zaś dobrze ulokować obok zlewu. Coraz częściej nowoczesna kuchnia wyposażona jest w tzw. 'wyspę’. Jest to rozwiązanie wygodne a zarazem sprytne. Wydziela ona bowiem przestrzeń zarezerwowaną na jadalnię lub salon od przestrzeni, w której przygotowujemy posiłki. Kuchnia jest więc zarazem miejscem otwartym i zamkniętym.Goście nas odwiedzający z pewnością docenią taki stopień rozwiązania. Wyspa bowiem służyć może niejako za bar. Można przy niej usiąść z kieliszkiem szampana lub butelką piwa i bez oporów toczyć konwersację na ciekawy temat.

Kuchnia bez wątpienie jest miejscem ważnym. Miejsce to uczyńmy tętniące życiem, smakiem i kolorem. Dajmy sobie i naszym bliskim szansę na stworzenie atmosfery, która pozostanie w pamięci do końca życia.To kuchnia, to w niej otwierają się nasze zmysły na nowe doznania związane z kulinariami. Cieszmy wzrok zarówno cudownymi potrawami, które wyczarujemy w niepowtarzalnym miejscu, jakim ona jest a także jej aranżacją. Wczujmy się w jej zapachy a nasze kubki smakowe z pewnością nam podziękują.