Jak zaoszczędzić energię cieplną w domu?

Przygotowując się do zimy warto na samym początku sprawdzić stan grzejników, czy nigdzie nie przedostaje się wilgoć, ponieważ wilgotne pomieszczenia trudniej dogrzać. Drugą ważną rzeczą są okna w naszym domu, warto wymienić małe na większe, czym większe okna tym mniej ciepła przepuszczają.

W okresie grzewczym wietrzenie pomieszczeń powinno odbywać się krótko, ale intensywnie tzn. lepiej otworzyć okno na oścież w krótkim czasie, niż trochę uchylić i wychładzać pokój przez dłuższy czas, oczywiście podczas wietrzenia powinniśmy pamiętać o zamykaniu zaworów termostatycznych. Kolejnym ważnym elementem, aby zaoszczędzić jest utrzymywanie stałej temperatury w pokojach w których przebywamy. Natomiast w pomieszczeniach w których nie przebywamy warto obniżyć temperaturę o jeden stopień np. kuchnia w nocy, sypialnia w dzień.

Podczas zimnej nocy warto pamiętać o zasłonieniu zasłon w oknach, ponieważ stworzą nam one dodatkową izolację. Ostatnim, ale niezmiernie ważnym krokiem w oszczędzaniu energii jest niezasłanianie grzejników meblami, czy innymi przedmiotami. Tych kilka wskazówek zebranych w całość pozwoli nam na całkiem sporą oszczędność energii.