Na co zwracać uwagę kupując dom do remontu?

Kupując dom do remontu powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Wstępne oszacowanie potencjalnych zniszczeń pozwoli wycenić koszt przyszłego remontu, który na pewno nas nie ominie. Dodatkowo wstępne oględziny pozwolą stwierdzić czy dom w ogóle nadaje się do jakiegokolwiek remontu.

W wielu przypadkach nieruchomości z drugiej ręki są w opłakanym stanie i często okazuje się, że lepiej zburzyć nieruchomość i zbudować nowy dom niż inwestować w kosztowny remont, który przewyższy wartość nieruchomości. Jeśli jednak znaleźliśmy dom, który można remontować warto zwrócić uwagę na stan dachu i fundamentów ponieważ te dwa elementy z reguły generują największe koszty remontu. Najlepiej na takie oględziny zabrać ze sobą specjalistę od spraw budowlanych albo profesjonalnego kosztorysanta.

Taka osoba pomoże nam w profesjonalnej ocenie i wstępnym kosztorysie przyszłego remontu. Nowy dach czy też remont fundamentów to czasami koszty rzędu czterdziestu procent całej kwoty remontu. Warto również sprawdzić czy fundamenty są zaizolowane przeciw wilgoci ponieważ w starym budownictwie nie było to tak popularne jak w czasach dzisiejszych. Koszt izolacji fundamentów i odwodnienia również może być bardzo duży i wiąże się to z poważnymi robotami z użyciem koparko – ładowarki.